8.9 ° 28 km/h
12.9 ° 14 km/h
17.4 ° 6 km/h
19.4 ° 7 km/h

Az elit-vb-hez hasonlóan az augusztus 7. és 20. között megrendezésre kerülő FINA Masters Világbajnokságon is számos olyan magyar sportolót láthat majd a hazai közönség, akinek jó esélye van arra, hogy több érmet is begyűjtsön. Az úszó Fábián Béla is közéjük tartozik, aki nem kevesebb, mint 28 masters vb-címmel rendelkezik, emellett 20 aranyérmet gyűjtött a Szenior Világjátékokon és 40-et a masters Európa-bajnokságokon.

Fiatalos, energikus, tele van tervekkel, és biztosak lehetünk benne, hogy az augusztusi FINA Masters Világbajnokságon is sok örömet szerez majd a magyar szurkolóknak. Fábián Béla idén januárban ünnepelte a 80. születésnapját, és bár már eddig is fantasztikus pályafutással büszkélkedhet, borítékolható, hogy még szép számmal fogja szállítani a dobogós helyezéseket a különböző világversenyeken.

A Pétervásárán született Fábián Béla 10 évesen tanult meg úszni Egerben. Egyszer egy tehetségkutató iskolai versenyen harmadik lett, ami nagyon bosszantotta, és ez sorsfordító esemény volt az életében.

„Bántott, hogy nem én nyertem, ezért elhatároztam, hogy komolyabban veszem a sportolást. Rendszeresen járni kezdtem az egri uszodába, és 50 mellen már nem tudtak legyőzni utána” – elevenítette fel a 40-es, 50-es években történteket a kiváló szenior úszó.

1953-ban az ifjúsági válogatott tagja lett, egy évvel később pedig már a nagyválogatottban találta magát. A torinói Európa-bajnokságon az előkelő hatodik helyen végzett 200 mellen, azt követően még nyolc évig úszott versenyszerűen. Miután befejezte tanulmányait az ELTE TTK geológus szakán, munkába állt, így fel kellett hagynia az élsporttal. 28 évig nem versenyzett, mígnem aztán…

„1987 novemberében dr. Csikány József megalapította az első magyar szenior úszó klubot Budapesti Szenior Úszó Klub néven, 1988 januárjában pedig én is beléptem a tagjai közé, mivel kerestek egy jó mellúszót. Onnantól kezdve mindennap edzettem, de ennyivel nem akartam beérni”.

Fábián Béla találkozott volt csoporttársával, Fejér Zsolttal, aki nemzetközi újságokat szerkesztett Zürichben, és ezekben a kiadványokban benne voltak a legjobb szenior úszók eredményei is. Ezeket átböngészve úgy döntött, ha keményen dolgozik, ő is versenyképes lehet, így elkezdett világversenyekre járni. 1988-ban már ott is volt a brisbane-i FINA Masters Világbajnokságon, ahonnan a váltó tagjaként rögtön aranyéremmel tért haza! Azzal együtt már összesen 28 vb-arannyal rendelkezik, ezen kívül 20 alkalommal nyert a Szenior Világjátékokon és 40-szer a masters Európa-bajnokságokon.

„A nemzetközi sikerek hatására más, különleges regionális versenyekre is meghívást kaptam, így fordulhatott elő, hogy 15 aranyérmet szereztem a Csendes-óceáni bajnokságon, illetve négyet az Ázsia-bajnokságon. Összességében már több mint száz aranyat sikerült begyűjtenem az évtizedek során, 2014-ben pedig megkaptam a Magyar szenior úszás Örökös Bajnoka címet.”

Fábián Béla az elmúlt években a 75-79 éves korcsoportban versenyzett, a 2017-es FINA Vb-n azonban már a 80+ kategóriában száll medencébe, immár az Egri Szenior Úszó Klub színeiben.

„Óriási esemény a masters világbajnokság, a szenior versenyek között a legkeményebb. Az elit-vb létszámához képest a többszöröse érkezik majd Magyarországra, és nagyon nagy élmény egy ilyenen részt venni. Budapesten 50, 100 és 200 mellen, 200 vegyesen, illetve az ún. 320 éves mix váltóban tervezem az indulást két női és egy másik férfi úszó társammal. Valamennyi számban jó esélyem van az éremszerzésre.”

Ami a felkészülést illeti, Béla bácsi igyekszik megfogadni az orvosok tanácsát, mely szerint 60 fölött már érdemes egyetlen versenyre koncentrálni az adott évben, ami idén természetesen a hazai FINA Világbajnokság. Ennek némileg ellentmond, hogy a közelmúltban két világ-, egy Európa- és tizenegy országos csúcsot úszott a százhalombattai rövid pályás ob-n, de a fő cél mégiscsak az augusztusi vb lesz. Hétfőtől szombatig mindennap edz, az igazán intenzív munkát pedig a vb-t megelőző két hónapra tartogatja, hosszabb távra ugyanakkor nem tervez.

„Egyelőre csak a világbajnokság van a fejemben. Ami biztos, hogy utána is le fogok járni az uszodába, és elindulok hazai versenyeken, a többit majd meglátjuk.”